ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

از ساعت به مدت

رادیو محرم با بیانیه مرجع تقلید شیعیان جهان حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی رادیو محرم؛‌ ‌رادیو محرم با بیانیه آیت‌ الله‌ العظمی مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعیان، آغاز به کار کرد.
متن کامل بیانیه به شرح ذیل می باشد:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلَّی اللَّهُ عَلَی سَیِّدِنا مُحَمَّد و آلِهِ الطَّاهِرِینَ
با توجه به آمدن محرم و وظایفی که ما در مقابلش داریم لازم است چند نکته خدمت همه عزیزان عرض کنم. اولا محرم یکی از سرمایه های مهم جهان تشیع بلکه جهان اسلام است. مراسمی که در محرم انجام می شود واقعاً اسلام را زنده نگه می¬دارد و اگر این مراسم نبود شاید آثار زیادی از شیعه هم نبود. بنابراین این سرمایه مهم یعنی مراسم محرم و خود محرم را باید حفظ کرد. و این سرمایه نه تنها از دست نرود بلکه مثل اربعین که سال به سال افزایش پیدا می کند این سرمایه افزایش هم پیدا کند. و الان همه همین طور است. سال به سال محرم و مراسم محرم گسترده تر می شود.
نکته دیگری که می خواستم عرض کنم این است که همه عزیزان شنونده به عنوان یک وظیفه شرعی تقویت این مراسم را وظیفه خودشان بدانند. درست است شرایط، شرایط کرونا است و محدودیت¬ها زیادی است ولی در عین حال با رعایت محدودیتها باید مسئله محرم زنده بماند. من به مسئولین عرض کردم شما بخواهید جلوی مراسم محرم را بگیرید امکان ندارد. بعضی ها بدون برنامه وارد میدان می شوند، برنامه هایی اجرا می شود که ممکن است ضرر داشته باشد، بنابراین ما باید راه را باز کنیم و به مردم اجازه بدهیم مراسم محرم را با رعایت پروتکل¬ها و شرایط خاص انجام بدهند. ولی موکداً از مردم می¬خواهیم این شرایط رعایت بشود. نگویند حالا در این مجلس رعایت نشد چی می شود؟ خدای نکرده اگر به واسطه رعایت نکردن این مراسم مشکلاتی پیش بیاید، بیماری و فوتی ها پیش بیاید اینها درست نیست. این که شنیده شد بعضی ها می گویند ما این مراسم را انجام می دهیم بگذارید عده ای هم در این وسط از این دنیا بروند، آنها هم شهید هستند. سابقا در راه حفظ کربلا و محرم و عاشورا ما شهیدانی زیادی دادیم. اینها اشتباه می کنند. آن زمان می خواستند جلوی محرم را بگیرند و خاموش کنند، شهیدان دادیم و زنده نگه داشتیم و همچنین مسئله کربلا و آن چه که مربوط به کربلاست. ولی این زمان وقتی ما می توانیم با استفاده از طرقی هم مراسم را انجام بدهیم و هم ضایعات و تلفاتی نداشته باشیم ما باید به سراغ این معنا برویم. و اگر بدون توجه سبب ضایعاتی بشویم مسئول خواهیم بود. مسئولیت داریم. به هر حال من امیدوارم، شما عزیزان با استفاده از این رادیو محرم برنامه¬ها¬یتان را تنظیم کنید و به صورت باشکوه محرم ولو محدود برگزار بشود و این سرمایه عظیم همچنان محفوظ بماند. از تمام کسانی که این رادیو محرم را تشکیل دادند و اداره می کنند من تشکر می کنم.
والسلام علیکم و رحمه و برکاته

مرتبط با این خبر

  • تجلیل رئیس رسانه ملی از رادیو محرم

  • آشنایی به آیین‌های عزاداری اقوام مختلف ایران در رادیو محرم

  • حضور عوامل و خادمان رادیو محرم در سامانه 162

  • "اشک خورشید" ویژه برنامه زنده رادیو محرم در تاسوعا و عاشورای حسینی

  • تشکر رهبر معظم انقلاب از رعایت اصول بهداشتی در مراسم عزاداری‌ها

  • اطلاعیه دفتر رهبر معظم انقلاب درباره مراسم عزاداری امسال در حسینیه امام خمینی (ره)

  • آغاز به کار رادیو محرم با شعار "حسینیه‌ای به وسعت دل‌ها"

  • نشست خبری مدیر رایو محرم با اصحاب رسانه

  • بیان احکام عزاداری در رادیو محرم

  • محرم و ملل ،‌نگاهی بر آیین و رسوم عزاداری در کشورهای مختلف